piątek, 27 stycznia 2017

POURAZOWY ZESPÓŁ BÓLOWY



Najczęściej do pourazowego zespołu bólowego dochodzi podczas wydawałoby się niegroźnych stłuczek samochodowych. Przeważnie zespół bólowy dotyczy głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa i powstaje w skutek urazu typu „smagnięcie biczem”. Uraz ten powstaje przy gwałtownych zmianach przyspieszenia. W przypadku uderzenia od tyłu, na odcinek szyjny kręgosłupa działa mechanizm wyprostno-zgięciowy, który powoduje szybki ruch głowy do tyłu, a następnie do przodu. Natomiast w przypadku uderzenia w przeszkodę od przodu, odcinek szyjny zachowuje się odwrotnie, najpierw obserwujemy mechanizm zgięcia a następnie wyprostu. Uszkodzeniu mogą wtedy ulec mięśnie, więzadła, nerwy lub naczynia krwionośne. Dolegliwości przy tego typu urazie najczęściej pojawiają się po kilku godzinach lub nawet dniach i bywają różne. Do typowych dolegliwości należą ból szyi, sztywność i ograniczenie ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa, bóle i zawroty głowy, ból między łopatkami, szumy uszne, zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi.


Prawidłowo ustawiony zagłówek w samochodzie pozwala często uniknąć bądź częściowo ograniczyć skutki urazu typu whiplash.

Terapię pourazową metodą biorezonansu przy pomocy aparatu BICOM Optima można rozpocząć zaraz po wystąpieniu urazu. Im szybciej zacznie się terapię tym lepsze efekty terapeutyczne można osiągnąć. Terapia dobierana jest indywidualnie, w zależności od objawów i mechanizmu urazu. Również ilość odbytych wizyt uzależniona jest od rodzaju urazu, przeważnie niezbędne jest odbycie kilku sesji terapeutycznych, które powinny odbywać się początkowo co drugi dzień a następnie raz w tygodniu. Ilość wizyt zależna jest od stanu pacjenta (5 do 10 terapii w celu osiągnięcia zadowalającego i trwałego efektu). Ważne jest wypicie około 2 litrów wody w ciągu doby po odbytej terapii.
Terapia przeciwbólowa BRT jest nieinwazyjna, bezbolesna, nie powoduje skutków ubocznych i nie koliduje z innymi metodami leczenia.
UWAGA: Przeciwwskazaniem do terapii jest posiadanie rozrusznika serca, implantu elektronicznego, pierwszy trymestr ciąży.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz